Nervové buňky (neurony)
Neurony jsou speciální buňky v těle, které přenášejí informace. Jsou hlavními stavebními kameny mozku a celého nervového systému. Díky tomu nám pomáhají vnímat svět kolem sebe, pohybovat se, myslet i pamatovat si.
Každý neuron má několik částí – malé „větvičky“ zvané dendrity, které přijímají signály z okolí, tělo buňky, kde se informace zpracovává, a nakonec axon, kterým se signál posílá dál. Na konci axonu se informace předává jinému neuronu nebo třeba svalu – právě takto tělo reaguje na podněty, například když rychle ucukneme rukou od horkého hrnku.
Navíc neurony spolu komunikují pomocí drobných chemických látek, kterým se říká neurotransmitery. Díky těmto látkám si předávají zprávy a náš mozek tak může rychle reagovat, přemýšlet nebo se učit.
Je důležité si uvědomit, že neurony hrají zásadní roli ve vývoji mozku a schopností dítěte. Už během těhotenství se jich v mozku tvoří obrovské množství. Když se dítě narodí, má jich přibližně 100 miliard – tedy zhruba tolik, kolik jich bude mít po celý život.
Po narození se mezi neurony začínají vytvářet nová spojení (říká se jim synapse). Čím více dítě vnímá svět kolem sebe – slyší, vidí, hýbe se, hraje si, komunikuje – tím více těchto spojení v mozku vzniká. Tato síť spojení je základem pro to, aby se dítě mohlo učit, myslet, mluvit nebo pohybovat.
Dále je třeba zmínit, že velmi důležitým procesem je zrání nervových vláken. Nervy se obalují látkou zvanou myelin, která zrychluje přenos informací. Díky tomu se dítě postupně zlepšuje v pohybu, řeči, pozornosti i paměti.
Na závěr platí, že když má dítě dostatek podnětů – hraje si, zpívá, kreslí, povídá si – jeho mozek se zdravě vyvíjí. Naopak, pokud podněty chybí, mozek některá spojení „vyřadí“ jako zbytečná, což může později ovlivnit schopnosti dítěte.
Zdroje souvisejících informací:
- Brain Architecture. Online. Center on the Developing Child at Harvard University. Dostupné z: https://developingchild.harvard.edu/key-concept/brain-architecture/. [cit. 2025-03-24].
- Brain Development – Child and Adolescent Development. Online. James Madison University. Dostupné z: https://pressbooks.lib.jmu.edu/topicalchilddev/chapter/brain-development/. [cit. 2025-03-24].
- Stages of Child Brain Development. Online. Parenting For Brain. Dostupné z: https://www.parentingstyles.com/brain-development/. [cit. 2025-03-24].
- Why Ages 0-3 are the MOST Crucial Years of Brain Development. Online. Embracing Motherhood. Dostupné z: https://embracing-motherhood.com/why-ages-0-3-are-the-most-crucial-years-of-brain-development/. [cit. 2025-03-24].
- Neuron. Online. WikiSkripta. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Neuron. [cit. 2025-03-24].
- Neurony – základní stavební jednotky nervového systému. Online. NZIP. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1399-neurony-zakladni-stavebni-jednotky-nervoveho-systemu. [cit. 2025-03-24].
- Ranný věk – rozvoj dítěte. Online. Děti.mensa.cz. Dostupné z: https://deti.mensa.cz/index.php?aid=17&pg=odborne-informace–rany-vek–rozvoj-ditete. [cit. 2025-03-24].