Sémantická paměť
Sémantická paměť je součástí dlouhodobé paměti a slouží k uchovávání znalostí o světě kolem nás. Patří sem například porozumění významu slov, vědomosti o předmětech, osobách, místech nebo pravidlech. Díky sémantické paměti víme, že jablko je ovoce, že pes je zvíře, nebo že voda je mokrá. Nejde tedy o konkrétní vzpomínky na prožité události (to patří do epizodické paměti), ale o obecné znalosti, které nejsou vázané na konkrétní čas nebo místo.
U dětí se sémantická paměť rozvíjí postupně už od útlého věku. Nejprve získávají základní pojmy prostřednictvím každodenního kontaktu s lidmi, hračkami, přírodou i jazykem. Učí se, co znamenají slova, jaké věci do sebe patří (například že pes a kočka jsou zvířata) a jak svět funguje. Postupně se tyto znalosti rozšiřují a prohlubují, zejména díky mluvení, čtení, hraní i záměrnému učení.
Dobře rozvinutá sémantická paměť je zásadní pro další učení a poznávání. Dítě, které rozumí významu slov a pojmů, snáze chápe výklad ve škole, rozumí instrukcím a dokáže navazovat na dříve získané poznatky. Sémantická paměť je také základem pro porozumění čtenému textu, orientaci v různých situacích a schopnost vyjadřovat vlastní myšlenky.
Rodiče i učitelé mohou rozvoj sémantické paměti podpořit tím, že s dětmi mluví, kladou jim otázky, společně čtou, hrají si na „co kam patří“, navštěvují zajímavá místa nebo je zapojují do běžných činností. Čím více různorodých zkušeností dítě zažije, tím bohatší a pevnější bude jeho sémantická paměť.
Zdroje souvisejících informací:
- Jak rozvíjet dětskou paměť? Hrou. Online. Šance Dětem. Dostupné z: https://sancedetem.cz/publikace/jak-rozvijet-detskou-pamet-hrou. [cit. 2025-03-28].
- Paměť a její poruchy. Online. WikiSkripta. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Pam%C4%9B%C5%A5_a_jej%C3%AD_poruchy. [cit. 2025-03-28].