Jak pomoci dítěti, které špatně čte

Čtení je jednou ze základních dovedností nutných pro správný rozvoj. Jak postupovat, když má dítě se čtením problémy? Připravili jsme pro vás
7 tipů, které mohou výrazně pomoci.

 

13. 03. 2023

Čtení na 5 minut

1. Dříve je lépe

Nečekejte! Čím dříve vaše dítě začne se čtením, tím lépe si tyto dovednosti v budoucnu rozvine. Malé děti mají schopnost se rychle učit a chuť získávat vědomosti v tomto období je větší než ve stáří.

2. Jděte sami příkladem

Pro čtoucí rodiče je mnohem snazší přesvědčit dítě, aby četlo. Povídejte si o poslední knize, kterou jste četli, podělte se s ním o své dojmy. Můžete svému dítěti vyprávět o svých oblíbených dětských knihách.

3. Každá příležitost je dobrá

Čtěte spolu a nahlas: názvy filmů, reklamy, nástěnky, letáky, názvy ulic… Čtěte v autobuse, tramvaji, vlaku, na benzinové pumpě, v nákupním centru, při čekání na návštěvu u lékaře. Čtěte kdykoli to je možné.

4. Aby to byla zábava

Když čtete svému dítěti, měňte intonaci hlasu, hrajte role, ukazujte různé emoce – překvapení, radost, strach. Čím více zábavy při učení slovíček budete mít, tím snáze si vaše dítě zapamatuje, co vidělo a slyšelo. Udělejte ze čtení něco velmi příjemného.

5. Pochopení textu je důležité

Čtení je snazší, když rozumíte nejen slovům, ale celému kontextu. Je dobré, když si dítě všimne, zda konkrétní slova tvoří smysluplnou větu. Pokud ne, pomozte mu najít smysl v textu, který čte. Vysvětlete neznámá nebo obtížná slova; můžete společně vyhledat jejich význam ve slovníku.

6. Promluvte si o tom

Požádejte dítě, aby mluvilo o tom, co vidí na obrázku. Mluvte spolu o tom, co jste četli. Povzbuďte své dítě, aby rozšířilo příběh.

7. Chvalte, chvalte, chvalte

Pro děti je uznání rodičů velmi důležité. Proto je co nejčastěji podpořte a odměňujte – „pěkně čtete tu těžkou větu“, „velmi dobře, o to šlo“. Pamatujte, že chválené dítě by mělo cítit vaši upřímnost, nadšení a radost. Bude to váš společný úspěch!

Důvěřujte specialistům.

EQUAZEN si zaslouží vaši pozornost.