Mastné kyseliny a mozek

Nervový systém člověka obsahuje, hned po tukových tkáních, nejvyšší koncentrace tuků. Díky mastným kyselinám rostou a zrají neurony a vytváří se nová synaptická spojení. Mají naprosto zásadní vliv na vývoj a fungování lidského mozku – a na správný vývoj dětí. Pokud je jich nedostatek, může se to projevit ve formě různých vývojových poruch.

2. 03. 2023

Čtení na 5 minut

Zásadní informace o mozku

Nervový systém člověka obsahuje, hned po tukových tkáních, nejvyšší koncentrace tuků (lipidů). Tuky tvoří až 60 % suché hmoty centrálního nervového systému. Díky mastným kyselinám rostou a zrají neurony a vytváří se nová synaptická spojení. Další, velmi důležité působení těchto sloučenin je zpomalování naprogramované buněčné smrti (apoptózy) neuronů.

Proto je pro správnou funkci nervového systému tak důležitý odpovídající příjem mastných kyselin formou správné výživy a/nebo doplňků stravy.

Mastné kyseliny a fosfolipidy
Vícenenasycené mastné kyseliny jsou základní složkou fosfolipidů. Jsou stavebními kameny buněčných membrán, které ovlivňují jejich strukturu, fluiditu (kapalnost) a pružnost. Tvoří také podstatnou část oční sítnice. Jsou součástí myelinové pochvy periferních nervů, synaptických membrán a neurotransmiterů – látek, které se podílejí na vedení impulzů mezi nervovými buňkami.

Fosfolipidy buněčných membrán obsahují vícenenasycené mastné kyseliny.

Mozek je vedle tukových tkání nejtučnějším orgánem.

Omega 3 má vliv na vývoj dětí

Omega-3 DHA (kyselina dokosahexaenová) je důležitým stavebním prvkem nervové tkáně, zejména buněčných membrán neuronů. Nicméně u dětí s poruchami pozornosti nebo hyperaktivitou, u kterých byl zjištěn nedostatek DHA, nepřineslo obohacení stravy o tuto složku očekávané zlepšení.

Ukázalo se však, že obohacení stravy o mastné kyseliny, které obsahují DHA a velké množství jiné omega-3 mastné kyseliny (kyseliny eikosapentaenové, EPA), napomáhají činnosti nervového systému, což bylo sledováno u dětí s poruchami soustředění, pozornosti, hyperaktivity, impulzivity, s opožděným vývojem řeči a specifickými poruchami učení
(např. čtení a psaní).

DHA je důležitý stavební prvek, EPA reguluje funkci nervového systému.

 

Když se rozhodujeme pro podávání mastných kyselin, je důležité dávat pozor, jaké konkrétní mastné kyseliny a v jakých poměrech chceme podávat dětem s problémy ve vývojovém věku.
Jak EPA omezuje uvolňování DHA
Význam kyseliny eikosapentaenové (EPA) může souviset s tím, že omezuje činnost enzymu – fosfolipázy, která uvolňuje DHA z buněčných membrán nervových buněk mozku. EPA má také významný vliv na přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurotransmise). Náš organismus si v případě potřeby může také mastnou kyselinu EPA „přetvořit“ na DHA.

EPA zabraňuje uvolňování mastných kyselin, které tvoří buněčnou membránu (AA, kyselina arachidonová a DHA, kyselina dokosahexaenová) enzymem – fosfolipáza.

Naše tělo si omega 3 neumí vyrobit

Vícenenasycené mastné kyseliny (VNMK) patří do tzv. esenciálních mastných kyselin,
tj. takových, které si náš organismus neumí vytvářet. Je proto odkázán na jejich příjem ze stravy. Mezi ně patří kyselina linolová (omega-6) a kyselina alfa-linolenová (omega-3). Ty jsou výchozími látkami (tzv. prekurzory) pro tvorbu dalších, biologicky aktivních látek.

Dělení kyselin a účinnost přeměny
Vícenenasycené mastné kyseliny dělíme podle jejich struktury na omega-3, omega-6, omega-9 atd. Klíčový význam mají kyseliny řady omega-3 a omega-6. Účinnost přeměny prekurzorů na aktivní deriváty omega-3: kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA) je v lidském těle velmi nízká, činí jen několik procent.

Správný poměr omega 3 kyselin

Správný poměr příjmu omega-6 a omega-3 ve stravě by měl být 5 : 1. Dnes ovšem tento podíl dosahuje poměru i více než 20 : 1, a to z důvodu vysokého příjmu omega-6 a příliš nízké konzumace ryb. Kromě toho v případě, kdy ve stravě převládají omega-6 mastné kyseliny, tyto omega-6 mastné kyseliny omezují přeměnu omega-3, protože spolu soutěží o využití enzymů důležitých pro jejich společnou přeměnu.

Víc o poměru omega 3 a 6 kyselin

Mastné kyseliny přispívají ke správné funkci mozku.

Proč jsou vývojové poruchy častější
u chlapců

Mužské pohlavní hormony (testosteron) omezují přeměnu VNMK, zatímco estrogeny podporují jejich rozklad. Proto je výskyt vývojových poruch častější u chlapců. U některých osob může nesprávná činnost enzymů potřebných pro syntézu DHA a EPA (např. desaturázy) bránit produkci těchto aktivních metabolitů omega-3.

Metabolické dráhy mastných kyselin jsou citlivé na vlivy okolního prostředí, jako je např. stres, infekce, vysoký obsah nasycených tuků ve stravě. Tyto jevy jsou obecně stále častější. Mnoho faktorů tak může ovlivnit vhodné doplnění výživy o mastné kyseliny, buď změnou stravy nebo jejím doplněním.

Moderní strava: příliš omega 6 a málo omega 3

Prekurzory vícenenasycených mastných kyselin (VNMK) jsou přítomny ve větším množství v rostlinných olejích, např. v kukuřičném, slunečnicovém, sójovém, řepkovém, v oleji z podzemnice olejné (burské oříšky), v oleji ze lněných semínek a také v olivovém oleji.

I přesto, že omega-6 mastné kyseliny potřebujeme k životu, přijímáme jich přespříliš –typická moderní strava je vzdálená od vyvážené stravy a nabízí příliš mnoho omega-6 mastných kyselin a nedostatečné množství omega-3 mastných kyselin.

Bohužel, produkty bohaté na omega-6 jsou často prezentovány jako zdravá a žádoucí složka stravy, takže jejich spotřeba se zvyšuje. Jejich zdrojem v moderní stravě jsou především rostlinné oleje a produkty z obilí a do jisté míry i maso z domácích zvířat, která jsou krmená hlavně obilovinami.

Přemýšlejme o potravinách

Obiloviny obsahují v zrnech jen malá množství omega-6, ale při jejich dalším zpracování se mísí s rostlinnými oleji. Tuky s omega-6 se běžně používají v potravinářském průmyslu, protože jsou levné a snadno dostupné. Proto bychom se měli vyhýbat konzumaci některých vyráběných potravin kvůli vysokému množství omega-6 mastných kyselin – koláče, pečivo, zákusky, potraviny ve fast food restauracích – všemu, co obsahuje rostlinné tuky.

Vlašské ořechy a mandle obsahují také velké množství omega-6 mastných kyselin, takže bychom je měli konzumovat s mírou.

Současná strava obsahuje velké množství omega-6 mastných kyselin a nedostatečné množství omega-3 mastných kyselin

Na co dát pozor

V západní civilizaci je běžné smažení na rostlinných olejích, přestože je známo, že je to nezdravé – porce hranolek nebo smažené ryby na rostlinném oleji obsahuje velké množství toxických aldehydů.

A co ryby? Pokud se rozhodneme zvýšit konzumaci ryb, tak je důležitý způsob, jakým je upravíme. Například smažení ryb se vytvářejí nezdravé trans-mastné kyseliny. Nedoporučuje se také konzumovat velmi slané nebo uzené ryby ve velkém množství.

Zdroje omega-6 mastných kyselin:

  • většina rostlinných olejů, zejména slunečnicový, kukuřičný, světlicový, sójový, řepkový, z hroznových jader, dýňových semen, arašídů
  • jádra a semena, zejména slunečnice, dýně, sezam
  • obilné výrobky
  • margaríny
  • arašídové máslo

Důvěřujte specialistům.

EQUAZEN si zaslouží vaši pozornost.